Fala upałów dotarła nad wakacyjny kraj. Słupki rtęci pokazują powyżej 50 stopni Celsjusza
Od początku marca na dużej części Meksyku notowane są rekordowo wysokie temperatury. Nad kraj nadciągnęły w tym sezonie już trzy fale upałów, a ostatnia charakteryzowała się ekstremalną temperaturą. W wielu rejonach dominowało 40 stopni Celsjusza, a w kilku miejscach na północy słupki rtęci pokazywały nawet 50 stopni.
Ekstremalne upały w Meksyku
Według meksykańskiego Ministerstwa Zdrowia do 7 czerwca ekstremalne upały spowodowały śmierć 90 osób, co stanowi wzrost o ponad 1000 proc. w porównaniu z tym samym okresem w 2023 roku.
W środę w Hermosillo, stolicy stanu Sonora, padł nowy rekord – temperatura osiągnęła 49,5°C. W El Cubil – miejscowości w stanie Sonora – słupki rtęci pokazały nawet 51,9°C, co stanowi najwyższą maksymalną temperaturę osiągniętą tego dnia w Meksyku – podaje Krajowa Służba Meteorologiczna (SMN).
Trzy inne gminy w stanie ustanowiły kolejne lokalne rekordy: w Ciudad Obregón zarejestrowano 48°C, w Empalme 45,5°C, a w miejscowości Navojoa 45°C. Geofizyk z Sinaloa powiedział w rozmowie z dziennikarzami gazety Milenio, że w Sonorze temperatury są porównywalne z tymi obserwowanymi na Saharze.
Druga połowa miesiąca chłodniejsza
Na szczęście w na drugą połowę czerwca prognozuje się w Meksyku ochłodzenie oraz deszcze. Ma to mieć związek z ustępieniem zjawiska El Niño i nadejściem La Niña.
W dużej części kraju mogą pojawić się ulewne deszcze W stanach Campeche i Tabasco na wybrzeżu Zatoki Perskiej, a także w stanach Jukatan i Chiapas można spodziewać się opadów od 150 do 250 milimetrów, podczas gdy w Oaxaca, Quintana Roo i południowym Veracruz spadnie od 75 do 150 milimetrów deszczu. Ponadto w Guerrero na wybrzeżu Pacyfiku prognozuje się opady od 50 do 75 milimetrów.
Dlatego też służby ostrzegają przed osuwiskami, szybko wezbranymi rzekami i powodziami na dotkniętych obszarach, wzywając jednocześnie społeczeństwo do przestrzegania zaleceń organów ochrony ludności. Agencja pogodowa ostrzega również przed pierwszymi cyklonami tropikalnymi w tym sezonie huraganowym.